Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Hospodaření na Ministerstvu dopravy - To nevymyslíš.

26. 08. 2010 21:09:16
Prodávám knihy již hodně let a vím, že nejlépe jdou na odbyt humoristické knížky takových spisovatelů, jako jsou Švandrlík, Jirotka, Hašek či cizí Twain, Klapka Jerome, Wodehouse nebo Saltykov-Ščedrin. Domnívám se však, že žádný z uvedených autorů by nedokázal napsat tak humornou satiru, jakou předložili novému ministru dopravy Vítu Bártovi jeho kontroloři. Býti spisovatelem-satirikem rád bych opsal články z dnešních novin. Samozřejmě po svém.

---------------------------------

Ministr ukázal prstem na zamčené dveře na chodbě u svého sekretariátu: "A co je ze těmi dveřmi, otevřít." Vedoucí hospodářské správy ministerstva začal koktat: "Tttttooo je jenom kkumbál" přesto dveře otevřel. Ministra ovanul mentolový odér. Jak by ne. Nevelká místnost byla nacpaná až ke stropu krabicemi s mentolovými bonbony TicTac. "Probůh, tady se obchoduje s cukrovinkami" vzhlédl k nebesům ministr. "To ne, pane ministře" pokračoval úředník, "ty bonbony jsou všecky vaše. Vašemu předchůdci příšerně smrdělo z huby, pardon, z úst. A tak poradci ministra mu poradili tyto malé bílé bonbonky. No a můj bratranec zrovna měl k disposici celý kamion. Bylo to levný, tak sme ani nemuseli vyhlašovat výběrové řízení. Co by pro ministra bratranec neudělal, on má tak měkké srdce."

"A taky vašemu předchůdci se ta objednávka zdála užitečná" pokračoval úředník již bez koktání. "Vždy, když odpoledne končil s prací vytáhl deodorant a krabičku bonbónu a řekl: sprejík na šulínka a tiktaky do pusinky a potom hurá s chalanmi do sauničky. Kde mám šoféra, aby som to preboha stihol"

"A kde je vlastne můj řidič" vzpomněl si ministr. "Hned bude zpátky, jel zrovna do myčky umýt audinu", přidala se do rozhovoru brýlatá vedoucí sekretariátu. "Ale vždyť byl v myčce ráno" oponoval ministr. "Vy nevíte jaký je tady na Těšnove smog a spad a taky ty výfuky, co výfuky, rackové tady u Vltavy serou, přímo kálej, i na auta i na naši audinu. Snad byste nejel ve špinavém autě, víte hygiena, to my tady dodržujem." A pokračovala ve svém monologu: " No on Václav, skutečně na audinu myslí celý den. Ráno myčka, přes den občasné přeleštění autopólišem, v poledne vysavač, to víte interiér musí být jak ve špitále, no a v poledne zase myčka a pak udělá nákupy pro mne, vlastně pro sekretariát. No a cestou domů se zase zastaví v myčce. Váš předchůdce říkával: Jako minister dopravy, musím mať najčistejšie auto pred Strakovkou. A taky ty gumy. Do našich garáží by je nedal. Za pouhých 20 tisíc je máme na Jarově v servisu, tam o ně pečují jako o mimino a za tu cenu, no neberte to...".

Ministr se chytil za hlavu a začal nekoordinovaně pobíhat po chodbě svého úřadu. "Pozor, pane ministře, málem jste zakopl o konvičku na zalévání květin. To v ní musí být nějaká zázračná tekutina. Ten majitel firmy Zalévačka spol. s r.o., co tady podepsal smlouvu na vnitřní správě, říkal, že za jedno zalití fikusu budou účtovat 460 korun. " Ministr zbledl: "ale to snad zalejvaj francouzským koňakem, či co." Brýlatá sekretářka pokračovala jako mlýnek: "Co koňak, jo ty, no ty se nosej na tu vnitřní správu, jak vám říkám. A oni berou koňaky pouze ty lepší v těch krabicích, no a voni na vnitřní správě taky chtějí, aby ty krabice s koňaky byly dobře vycpány různými papírky, to prej, aby se ten koňak nerozbil. Ale ten váš předchůdce koňak nepil, on byl prý na ty jontový nápoje".

Ministr s rukama na hlavě se rozběhl chodbou a neartikulovaně cosi křičel. Sekretářka v patách nepřestávala mlýt pantem. "Máte pravdu, ten Dušek to je teda ksindl. Posledně říkal, že mu je tady v tý chodbě na blití. No a pak to tady skutečně smrdělo po zvratkách, tak sme to dali tady vybílit. A pořádně za 197 tisícovek. Sice tady nějakej malíř natěrač to chtěl vybílit za pouhých 10 tisíc, ale nebyla jistota, že ten smrad po tom rasistickém odboráři by skutečně zmizel."

Ministr rozrazil dveře s panáčkem, hlava se mu chtěla rozskočit, oči šejdrem, žaludek na vodě. Rozrazil první kabinku a zemřel. Z otevřené záchodové kabinky se na něj vysypalo tolik plyšových medvídků s rozkošnou šálou s nápisem MD ČR že, než se k němu dostala záchranka, chudák se udusil.

Když jej nakládali do rakve, poznamenala sekretářka vedoucímu vnitřní správy: "Ale vždyť ten minulý říkal, že pre chalanov je plyšový macko ten najkrajší darček."

-------------------------------

A teď fakta: Kontrola odhalila na Ministerstvu dopravy nebývalé plýtvání svěřenými prostředky.

- Nákup bonbonů Tictac za 50 Kč za krabičku, běžná cena je 12 Kč

- Mytí automobilů 2x denně, přesto nákup leštících prostředků za 54 000 Kč

- Zalévání 125 pokojových kytek za 41 000 měsíčně

- Uskladnění pneumatik v Autoservisu Jarov za 24 000 Kč, přičem MD má velké garáže

- Vymalování chodby za 197 000 Kč

- Nákup 200 plyšových medvídků po 238 Kč za kus

Ministři Slamečka, Řebíček a Bendl (přes pravicovou rétoriku) na toto plýtvání nepřišli, nebo že by je dokonce kryli?

Autor: Milo Burdátš | čtvrtek 26.8.2010 21:09 | karma článku: 38.83 | přečteno: 2467x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Martin Lavay

Ekonomika květin

Jaro voní svojí geniální EKONOMIKOU KVĚTIN. Jste včelou, čmelákem nebo jiným poletujícím pracujícím? Vítejte na trhu. Vše je zdarma, vše je dobrovolné. Ochutnejte, nabídněte si...

2.4.2023 v 11:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Jan Lněnička

Politické procesy?

Vypadá-li to jako kachna, co jiného to tedy je? V běsnění kolem dezinformátorů najdeme paralely a motivy, které známe například ze Švejka, Černých baronů nebo z knihy Jak se kalila ocel.

2.4.2023 v 0:25 | Karma článku: 29.93 | Přečteno: 498 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K parlamentním volbám ve Finsku

V neděli 2. dubna 2023 se konají ve Finsku parlamentní volby. Mezi kandidáty do 200členného parlamentu (eduskunta) je i Päivi Räsänenová. Po premiérce Sanně Marinové možná nejznámější finská politička.

2.4.2023 v 0:11 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 129 | Diskuse

Aleš Merta

Komunisté proti politice Moskvy

Traduje se, že naši komunisté byli a jsou pátou kolonou Moskvy, ovšem není to úplně pravda i když antikomunisté tento mýtus rádi přiživují.

1.4.2023 v 17:45 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 344 | Diskuse

Josef Zbořil

Institut de-aparátizace: Pro absolventy "širokoškolského vzdělávání" premiéra Fialy

Studijní programy v čele s "brněnskou politologií" premiéra Fialy chrlí takové absolventy, že si zaslouží reflexi brainstormingovým zrcadlením jejich "širokoškolského vzdělávání" aparáto-tvornosti a nestarobního rentiérství.

1.4.2023 v 7:17 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 583 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3148
Antikvář pražský a koncesovaný odhadce.

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...