Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Katolická církev si přivlastnila Havla

25. 12. 2011 23:33:41
Týden truchlení za Václavem Havlem měl vyvrcholit tzv. státním pohřbem. Nebyl jsem u toho, pouze jsem ve své prodejně pustil rozhlas. A nestačil se divit. I několik náhodných zákazníků rovněž začalo kroutit hlavami. Co se jim i mně na té smutné události nezdálo. Jeden zákazník to vyjádřil slovy: „Prostě se nemůžu srovnat s tím, že prezident republiky, ano republiky, má pohřební obřad, jako kdyby to byl monarcha“.
Jedině česká vlajka připomínala státní pohřeb.
Jedině česká vlajka připomínala státní pohřeb.

A já jsem dodal: „Havel byl určitě cokoliv jiného než Apoštolské veličenstvo a císař a král římský a katolický a toto si nezasloužil.“ Jeho religiozita spočívala maximálně v tom, že se radil s Tomášem Halíkem a s arcibiskupem Dukou náhodou sedel ve vězení. Jinak ani svatbu s Dášou neměl v kostele, ale na žižkovské radnici. Taky paní Dagmar byla rozvedena, že. To se přeci katolíkům nelíbí. Tak jako byl Havel zásadově apolitický, tak se viditelně bránil přiklonit se k nějaké církvi. A to neuvádíme, že nejbližší vztah měl zřejmě k jeho svatosti dalajlámovi. S určitostí taky můžeme tvrdit, že se před smrtí nestačil vyzpovídat a tudíž ani nedostal rozhřešení.

Přesto všechno byl jeho pohřební obřad, cudně zahalen do termínu zádušní mše, předán katolické církvi. Miliony z našich daní jsme utratili za to, aby prezident demokratické republiky měl pohřební obřad v duchu rakousko-uherského monarchie. Ptejme se, kdo za tím stál. Arcibiskupství se toho rádo ujalo, vždyť počet oveček klesl tak, že se jim opotily mitry i kvadrátky. Tento trumf jim však musel přihrát větší hráč. Domnívám se, že to byl současný prezident. Do jeho hlavy běžný občan nevidí, přesto musí cítit v poslední době jeho nebývalé sbližování s katolickým klérem.

Důkazem může být i projev Václava Klause nad Havlovou rakví. V žádném případě se nedržel staletí uznávaného úzu, že v něm nejdříve oslovujeme vdovu, pak pozůstalé a až v druhé řadě přítomné hosty. Doslova: Vážený pane arcibiskupe, vážená paní Havlová, vážení vzácní hosté z domova i z daleké ciziny.“ Nebýt to tak vážná chvíle, na kterou dorazily desítky vládních delegací, mohli bychom to považovat za Klausův špílec vůči svému odvěkému rivalovi, respektive jeho manželce. Prostě oslovit jako první hlavu katolické církve na státním pohřbu považuji za nechutné, nemravné a nehodné současného hradního pána.

Etiketu nepopletl druhý řečník ministr Schwarzenberg, přestože ten se určitě považuje tradičně za velkého katolíka. Začal bezvadně, i když trochu familiárně: „Vážená a milá Dášo, vážení Havlovi...

Jeho proslov byl však jediný lidský a zřejmě pouze jemu se dalo věřit od začátku do konce. Sice to neřekl, ale i já jsem se ptal, proč pro účast na „státním“ pohřbu nestačí být prostě občanem státu, ale stačí být třeba ministrantem v katolickém kostele. Proč v parlamentní demokracii naženou volené zástupce do lavic, a pak, jako nejvýše postavení hosté přichází klérus, včetně subalterních kneží či přímo laických ministrantů. Ano, tak to na velké katolické mši chodí. Jenže toto byl, opakuji, státní pohřeb.

Nebudu v tom dál šťourat, ať si to každý přebere sám. Velmi rád jsem večer zašel do Lucerny, kde proběhla Pocta Václavu Havlovi přesně tak, jak by si ji sám Havel přál. Aspoň že tak.

Autor: Milo Burdátš | neděle 25.12.2011 23:33 | karma článku: 38.88 | přečteno: 2396x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Lněnička

Politické procesy?

Vypadá-li to jako kachna, co jiného to tedy je? V běsnění kolem dezinformátorů najdeme paralely a motivy, které známe například ze Švejka, Černých baronů nebo z knihy Jak se kalila ocel.

2.4.2023 v 0:25 | Karma článku: 29.02 | Přečteno: 458 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K parlamentním volbám ve Finsku

V neděli 2. dubna 2023 se konají ve Finsku parlamentní volby. Mezi kandidáty do 200členného parlamentu (eduskunta) je i Päivi Räsänenová. Po premiérce Sanně Marinové možná nejznámější finská politička.

2.4.2023 v 0:11 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 123 | Diskuse

Aleš Merta

Komunisté proti politice Moskvy

Traduje se, že naši komunisté byli a jsou pátou kolonou Moskvy, ovšem není to úplně pravda i když antikomunisté tento mýtus rádi přiživují.

1.4.2023 v 17:45 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 339 | Diskuse

Josef Zbořil

Institut de-aparátizace: Pro absolventy "širokoškolského vzdělávání" premiéra Fialy

Studijní programy v čele s "brněnskou politologií" premiéra Fialy chrlí takové absolventy, že si zaslouží reflexi brainstormingovým zrcadlením jejich "širokoškolského vzdělávání" aparáto-tvornosti a nestarobního rentiérství.

1.4.2023 v 7:17 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 583 | Diskuse

Martin Lavay

Sport a politická špína

Sport není pro všechny! Záleží na místě, kde jste se narodil, jakou národnost mají vaši rodiče, jestli schvalujete či neschvalujete politiku vaší vlády a to ať už jste se podílel či nepodílel na jejím zvolení...

31.3.2023 v 22:59 | Karma článku: 30.08 | Přečteno: 545 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3148
Antikvář pražský a koncesovaný odhadce.

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...