Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Bártovo chování je mezi úspěšnými podnikateli běžné

13. 04. 2012 23:12:46
Naprostá většina národa jásá, že úspěšný a bohatý podnikatel dostal co proto. Konečně došlo i na někoho, kdo má za sebou politickou stranu, poslaneckou imunitu, finanční zajištění a za manželku pohlednou blondýnu. Mladý soudce Šott odsoudil za potlesku plebejců a hospodských povalečů Víta Bártu k podmínečnému trestu za uplácení. Jenže Bárta byl soudní mašinérií sešottován za věc, která je u úspěšných a zárověň lidských podnikatelů každodenní rutinou. Mají se teď všichni sociálně cítící byznysmeni bát trestu?

I já, přestože na to nevypadám, jsem kdysi vlastnil dobře vydělávající eseróčko. Bylo to v době, kdy se ještě knihy četly a internet byl jenom v kavárnách a vědeckých ústavech. Měl jsem pár zaměstnanců, či jak říkal pan Baťa spolupracovníků, které jsem měl rád a chtěl jsem, aby byli spokojeni a štastni. Spokojený zaměstnanec je výkonným zaměstnancem. V té době nebylo pro mne problémem reagovat na jakoukoliv zmínku o finančních problémech svých podřízených obálkou plnou ticícovek. Nebyly to statisíce, nevlastnil jsem ABL, ale pár Masaryků a Em Destinnových se v obálce tulilo k sobě téměř vždycky.

Dokonce mi spolupracovnice jednou přivedla exekutora, kterého čapla za křídlo, když ji začal polepovat kuchyňskou linku. Exekutor ani nebyl překvapen či zaražen, když s nim jela přes půl města. Reagoval na podanou obálku s poznámkou, že povinná má štěstí na šéfa a že těch měkkosrdcatých zaměstnavatelů již zažil několik.

Myslím, že většina podnikatelů rozdává takto v obálkách své - již řádně zdaněné - peníze svým nejbližším spolupracovníkům. Prostě rozdávat obálky patří k podnikatelskému bontonu od nepaměti. Jsou to vaše peníze a vy je dáte komu chcete. Podnikatel, který to nedělá, ať se nad sebou zamyslí. Buď je neúspěšný nebo je chorobným skrblíkem.

Zaměstnanci se někdy ostýchají si obálku vzít, tak je nutné k ní dodat větu: Až budete mít, tak mi ty prachy vrátíte. Ale teď si je vemte a neděkujte. Žádná smlouva. Vždyť vlastně ani nechceme, aby ty peníze někdo vracel.

Přesně takto se choval i Vít Bárta ke svým méně úspěšným kolegům ve straně. Bohužel zapomněl, že to nejsou jeho detektivové či černí šerifové, ale naši zákonodárci. To je jeho největší vina, či spíše chyba. Zaměstnanec by pěkně poděkoval a užil si peněz. Zákonodárce by to s radostí udělal stejně, jenže zadání bylo jiné. Udej svého dobrodince a my se pak o tebe postaráme.

A tak došlo na směšné udání. Nevím jak Bárta korumpoval své spolustraníky. Jakou protislužbu mu za to mohli poskytnout? Bojím se že žádnou.

A když už Bárta "korumpoval", tak korumpoval za své. Ostatní šéfové stran korumpují své spolustraníky daleko otevřeněji. Dosazují je na místa, na která nemají, ale zato za ně berou takové peníze, které by se do Bártových obálek ani nevešly.

Sám předseda vlády a ODS podle této logiky korumpuje například svoji asistentku podobnými částkami. Ty peníze však nedává ze svého, ale z našich daní. Jak korumpují ministři své náměstky, ani nemusím uvádět.

Z uvedeného lze dovodit: Pokud dáváte ze svého, korumpujete. Pokud dáváte z cizího, oceňujete, že dřou jako ty koně.

Takže páni podnikatelé, už žádné obálky, co kdyby vaše sekretářka odnesla tu obálku na prokuraturu, precedens na vaše odsouzení už tady je.

Autor: Milo Burdátš | pátek 13.4.2012 23:12 | karma článku: 46.31 | přečteno: 11256x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Lněnička

Politické procesy?

Vypadá-li to jako kachna, co jiného to tedy je? V běsnění kolem dezinformátorů najdeme paralely a motivy, které známe například ze Švejka, Černých baronů nebo z knihy Jak se kalila ocel.

2.4.2023 v 0:25 | Karma článku: 28.44 | Přečteno: 445 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K parlamentním volbám ve Finsku

V neděli 2. dubna 2023 se konají ve Finsku parlamentní volby. Mezi kandidáty do 200členného parlamentu (eduskunta) je i Päivi Räsänenová. Po premiérce Sanně Marinové možná nejznámější finská politička.

2.4.2023 v 0:11 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 118 | Diskuse

Aleš Merta

Komunisté proti politice Moskvy

Traduje se, že naši komunisté byli a jsou pátou kolonou Moskvy, ovšem není to úplně pravda i když antikomunisté tento mýtus rádi přiživují.

1.4.2023 v 17:45 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 338 | Diskuse

Josef Zbořil

Institut de-aparátizace: Pro absolventy "širokoškolského vzdělávání" premiéra Fialy

Studijní programy v čele s "brněnskou politologií" premiéra Fialy chrlí takové absolventy, že si zaslouží reflexi brainstormingovým zrcadlením jejich "širokoškolského vzdělávání" aparáto-tvornosti a nestarobního rentiérství.

1.4.2023 v 7:17 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 582 | Diskuse

Martin Lavay

Sport a politická špína

Sport není pro všechny! Záleží na místě, kde jste se narodil, jakou národnost mají vaši rodiče, jestli schvalujete či neschvalujete politiku vaší vlády a to ať už jste se podílel či nepodílel na jejím zvolení...

31.3.2023 v 22:59 | Karma článku: 29.99 | Přečteno: 544 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3148
Antikvář pražský a koncesovaný odhadce.

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...