Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause

2. 01. 2013 23:46:34
Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.
Šipka ukazuje na čestné místo citovaného díla.
Šipka ukazuje na čestné místo citovaného díla.

Pozadí presidenta při novoročním kázání tvoří vždy knihy. Vyrovnané řady tlustých knih přidávají řečníkovi už od nepaměti na důvěryhodnosti. Daleko lépe působí na klienty advokát s kanceláří plnou knih, než ten, který má jenom malý laptop s naloudovanou poslední verzí programu Aspi.

A tak i letos čekám na novoroční poledne, abych zkontroloval Klausovo pozadí. Bude mít i letos za sebou v knihovničce tu vzácnou dvoudílnou publikaci ve světlehnědé kůži, s červenými štítky a zlatou ražbou? Ano, je tam uprostřed nahoře. Soustava národního hospodářství I. a II. od profesora Karla Engliše s podtitulem Věda o pořádku, v kterém jednotlivci a národové pečují o udržení a zlepšení života, v omezeném nákladu vydal Melantrich v roce 1938.

V polovině 90tých let koupil tyto dva svazky v mém antikvariátě nechvalně známý ředitel jedné nechvalně známé banky, jako dárek pro Václava Klause. Že pan premiér dárek od bankéře přijal, jsem zaregistroval okamžitě, jelikož si jej umístil viditelně do své tehdejší knihovničky v Strakově akademii. Od té doby se oba svazky několikrát stěhovaly. Za pár týdnů se budou opět stěhovat. Kam? To netuším. Otázkou je, proč Klaus tyto kníhy má stále ve své blízkosti. Jako antikvář věřím v magii starých knih. V energii knih, která se do nich dostala od předchozích majitelů. Na to je potřeba znát jejich provenienci, jejich původ. A tady je. Tyto dvě knížky jsem koupil, včetně mnoha dalších, od profesora národohospodářských dějin Rudolfa Olšovského. Ten ji získal z knihovny známého meziválečného národohospodáře profesora Josefa Macka. V knize byl dokonce vložen koresponďák, kterým Karel Engliš zve Macka na nějakou svoji přednášku a aby se kruh uzavřel, tak v ní byl i papírek s poznámkami Josefa Kaizla, ministra financí v habsburské monarchii. Obojí jsem z knih vyndal a prodal samostatně. Lze se divit, že profesora Klause ty dva svazky tak přitahují? Energie liberálů Engliše a Kaizla se zde míchá s energií socialistů Macka a Olšovského. Magnetismus knihy má tudíž oba póly. Takovým knížkám nelze odolat. A já taky neodolal možnosti opět zveřejnit něco ze své antikvární kuchyně.

P.S.: Prof. Rudolf Olšovský byl mým oblíbeným učitelem na národohospodářské fakultě VŠE. A jak mi na půdě antikvariátu sdělil, já jsem byl jeho oblíbeným studentem.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Milo Burdátš | středa 2.1.2013 23:46 | karma článku: 32.10 | přečteno: 1483x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Iva Votočková

Nechte si své toxické komentáře a hleďte si svého

Chtěla jsem na facebooku sdílet příspěvek, který vybízel lidi k tomu, aby nekomentovali druhé. Cílem tohoto konkrétního příspěvku bylo podpořit ženy v tom smyslu, že ať jsou jaké jsou (tenké, silné, .....), jsou v pořádku.

2.6.2023 v 22:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Jan Fingerland - Hebrejky (recenze)

I ti, co mají povědomí o Bibli, asi tak úplně nevědí, kdo byla Lilit, Abíšag, Jael nebo třeba Jezábel. Autor nás seznamuje s Hebrejkami, i když - jak uvádí - všechny nebyly židovského původu. Nicméně židovské texty je zmiňují.

2.6.2023 v 20:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Filip Vracovský

Americký hard and heavy rock na páteční večer ....

Pátek večer je ten správnej čas trochu si povyrazit a pobavit se... Pokud se chcete přidat... Račte vstoupit :)

2.6.2023 v 18:07 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 116 | Diskuse

Pavla Gomba

Děti jako zrcadlo. I křišťálová koule.

1. červen patří dětem. Rodiče jim kupují pamlsky a každá obec, firma či obchodní centrum pro děti pořádají zábavu. Původní myšlenka, proč slavit „den dětí“, však byla jiná.

2.6.2023 v 15:48 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jan Ziegler

Hodlal snad Adam B. Bartoš vyprovokovat antisemitské pogromy?

Šéf krajně extrémistické Národní demokracie totiž umístil nedaleko Polné v místě, kde byla nalezena Anežka Hrůzová, která podle hysterie a hnusné pověry měla být obětí rituální vraždy, nenávistný nápis.

2.6.2023 v 15:02 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 829 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3148
Antikvář pražský a koncesovaný odhadce.

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....