Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kauza Golem - právo na odškodnění

Fričův film Císařův pekař - Pekařův císař natrvalo do našich myslí ukotvil vizáž císaře Rudolfa, komořího Langa, magistra Kellyho či bájné Sirael. Avšak hlavně do paměti dětí vryl podobu Golema. Toto nepohyblivé hliněné monstrum s prapodivným zdrojem energie mělo, v druhém plánu, symbolizovat imperialistické pokusy s atomovou energií, přičemž nakonec čeští pracující využili energii jádra v prospěch všech. Překovejme měče na pluhy a změňme Golema na pec na chleba. Takto by znělo upravené heslo českých mravně vyspělých mírotvorců, neboli dramaturgů uvedeného snímku.

Golem podle Horejce, ne od Horejce

Staroměstské strašidlo Golem se však vrátilo. Ne fyzicky, ale jako postrach všech, kteří své restaurace, stánky, obchody či muzea vyzdobili jeho podobou. Dědička autorských práv paní Dagmar Dományová vysoudila na majiteli Muzea voskových figurin Zdeňkovi Kočíkovi 50 tisíc korun.

"Co na to pane oceňovateli?", ptají se mne kolegové. "Jak bys ty ocenil autorská práva ke Golemovi?"

Takže uvedu můj pohled na tuto ošemetnou věc. Paní Dományová má nezpochybnitelné právo na všechny výrobky, které budou reprodukovat původní podobu návrhu Golema, tak jak ji nakreslil a vymodeloval akademický sochař Horejc. Autorské právo v naší zemi je nezcizitelné a lze jej zdědit, avšak ne prodat. Prodat lze pouze práva k užítí. V tomto ohledu je všechno v pořádku a držitel autorských práv má nárok na odměnu z užití díla. Tu nedostal, žaloval, vyhrál spor a tak pan Kočík musí platit. Vše je v naprostém pořádku.

Na druhou stranu lze odsoudit i jednání autora a po něm jeho dědice. Dílo vzniklo v roce 1951 na objednávku Barrandovských studií. Filmem se proslavilo. Od roku 1951 bylo reprodukováno nesčíselně krát. Já osobně si je jako dítě pamatuji z různých poutí. Ptám se, co dělal autor v té době? Poskytoval práva k užití lidovým hrnčířům? Odpověď zní: Ne. Pan Horejc se o svá práva určitě nehlásil, nesoudil se, nežaloval. A tak uběhlo 50 let a dílo takzvaně zlidovělo.

Pohybuji se v oblasti umění již několik desetiletí a ani já jsem netušil, že Golem není obyčejná kašírovaná rekvizita vyrobená v barrandovských dílnách, ale že je svébytným uměleckým dílem Jaroslava Horejce. Mimochodem Horejce řadím mezi špičkové české sochaře a v oblasti artdekovské plastiky nemá konkurenci. Pokud se dnešní rozhodnutí soudu stane precedentem, bude to hrozně nebezpečné.

Představme si právně správný postup autora. Už od padesátých let si všichni lidoví hrnčíři a výrobní družstva uzavírají smlouvy o užití díla s panem Horejcem, kterému pak budou platit nějaké to procento z tržeb. Jakékoliv jiné užití autorských práv, pan Horejc, či později paní Dományová okažitě zažaluje. Všichni budou vědět na čem jsou a kdo vyrobí kopii Golema, třebas jako kasičku pro děti bez licenční smlouvy, musí počítat s trestem. Nic takového však neprobíhalo. Nikdo nevyžadoval licenční poplatky a tak ani nikoho nenapadlo, že Golem je svébytným uměleckým dílem. Golem se rozšířil, tak jako se rozšířily figurky zahradních trpaslíků. A teď někdo po padesáti letech začne rozesílat žaloby. A navíc v nich požaduje nereálné finanční nároky.

Opět říkám, že nezpochybňuji nároky paní Dományové a jako odhadce majetku i nehmotného či duševního, bych ji rád pomáhal s oceněním všech jejích nároků. Avšak od svých klientů požaduji, aby postupovali korektně. Nejdříve by musela požádat uživatele těch všech Golemů o uzavření licenční smlouvy s vyčísleným obvyklým autorským poplatkem. Kdyby někdo nechtěl smlouvu uzavřít, trvat na odstranění či zničení autorským zákonem chráněných výrobků. A až poté bychom šli společně k soudu.

A jaké jsou obvyklé autorské licenční poplatky. Pohybují se řádově v jednotkách procent. U hliněného Golema za prodejní cenu 250 Kč by byl licenční poplatek zhruba 10 - 15 Kč. To znamená, že výrobce, který prodá za měsíc 60 kusů golemů, by zaplatil ročně maximálně 10 tisíc ročně.

Při užití díla jako výstavního exponátu jsou licenční poplatky smluvní a spíše symbolické. Umím si představit dohodu, že poplatek bude symbolických 1 koruna ročně, avšak že u díla bude plné jméno autora.

Pokud by se postupovalo jinak, agresivně a s velkými finančními nároky, bylo by to kontraproduktivní. Prostě by všichni přestali golema vyrábět a vystavovat a časem by se na něj asi zapomnělo. A dědicové autorských práv by utřeli, slušně řečeno, ústa.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milo Burdátš | úterý 11.5.2010 16:01 | karma článku: 28,34 | přečteno: 2150x
  • Další články autora

Milo Burdátš

Největší okradení akcionářů v historii

V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.

24.4.2013 v 21:16 | Karma: 37,33 | Přečteno: 2887x | Diskuse| Ekonomika

Milo Burdátš

Tajemství prvního presidentského portrétu

Kdy vznikl první oficiální portrét prvního presidenta naší země Tomáše Garrigue Masaryka se obecně neví. Koho to taky zajímá. Kdyby se náhodou nějaký zájemce našel, ať čte dále. Takže pátrejme: po zvolení prvního presidenta, začala sháňka po starších fotografiích profesora Masaryka, jelikož sám T.G.M byl v té době ještě v zahraničí a nešlo ho solidně vyfotografovat nebo, jak bylo zvykem, namalovat. Kdejaké tiskárny ty nekvalitní a neautorizované fotografie tiskly a prodávali nadšeným davům. To však nebyly oficiální portréty. Ty vznikly později.

7.3.2013 v 20:09 | Karma: 37,00 | Přečteno: 4658x | Diskuse| Společnost

Milo Burdátš

Horor v Lucerně

Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.

7.2.2013 v 23:05 | Karma: 30,63 | Přečteno: 1206x | Diskuse| Kultura

Milo Burdátš

Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou

Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.

24.1.2013 v 13:42 | Karma: 43,86 | Přečteno: 4334x | Diskuse| Společnost

Milo Burdátš

Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause

Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.

2.1.2013 v 23:46 | Karma: 32,10 | Přečteno: 1489x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

V kulturistice jsem srdcařka. Hejtři mi pomohli k popularitě, říká Mikulcová

11. května 2024  17:56

Seriál Ke kulturistice se Věra Mikulcová dostala náhodou, když jí lékař řekl, že je obézní a musí...

Čína chce povinný vojenský výcvik pro studenty. Armáda nemá dost lidí

11. května 2024  17:34

Čína hodlá zavést novou legislativu, která by stanovila povinný vojenský výcvik pro středoškoláky a...

Už žádné pálení triček. V Evropě se těch nenošených vyhodí až 32 milionů

11. května 2024  16:22

Neprodaná zcela nová trička nebo mikiny často končí na skládkách. Výrobce uložení na skládce vyjde...

Rusko je ničivá síla, nespokojí se jen s částí Ukrajiny, myslí si Pavel

11. května 2024  16:15

Rusko nám bude škodit a nespokojí se s tím, že získá jen část Ukrajiny, je přesvědčen český...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3157x
Antikvář pražský a koncesovaný odhadce.