Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pavouk32

Já to nepodepsal

Vy si vážně myslíte, že když si chce dneska někdo koupit knihu s 10% DPH dejme tomu za 440 korun, tak si ji po zvýšení DPH (za předpokladu, že to nikdo v řetězci autor-prodejce nehodlá kompenzovat snížením svého příjmu) za novou cenu 480 korun nekoupí??? Já takhle neuvažuju. Pokud mám zájem knihu si z nějakého důvodu koupit, tak na nějakou dvacetikorunu nehledím. Tu ušetřím jinde. Takže výzvu jsem nepodepsal, zdá se mi nesmyslná. Čímž neobhajuji zvyšování daní jen z důvodu nenažranosti státního aparátu, to je jiná kapitola :-)

0/0
18.3.2011 12:09

PetrFox

NEJDE (jen) O KNIHY, JDE O SNÍŽENOU DPH NA JÍDLO A LÉKY

DŮLEŽITĚJŠÍ JE  NEMĚNIT ROZSAH ZBOŽÍ A

SLUŽEB ve SNÍŽENÉ SAZBĚ DPH. Lidská práva:1.na život, 2.na zdraví, 3.všechna ostatní vč.knih a časopisů.    Pro 1. 2 je NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ZACHOVÁNÍ SNÍŽENÉ DPH na LÉKY A POTRAVINY.    Proč se rychle zorganizovali vydavatelé,spisovatelé,redaktoři:1.umí zacházet se sdělovacími prostředky, 2.umí se vyjadřovat, 3.v NOUZI SI LIDÉ ODPUSTÍ JEJICH KNIHY +ČASOPISY+NOVINY(snad vč.pokleslých). POTRAVINY+LÉKY KAŽDÝ KUPOVAT MUSÍ, jinak UMŘE. Pokud v obci nemá práci, školu, lékaře, tak

VEŘEJNOU DOPRAVOU MUSÍ JEZDIT.        VYZÝVÁM KNIHKUPCE, NAKLADATELE, REDAKTORY,

SPISOVATELE:    NEBOJUJTE JEN ZA SVOJE VLASTNÍ ZÁJMY,ALE ZA ZÁJMY VŠECH,kteří krizi nezavinili, nezbohatli na ní, ale

mají ji zaplatit.      POKUD BUDOU BOJOVAT JEN ZA SVOJE PARTIKULÁRNÍ ZÁJMY, JSOU TO  SVINĚ PODRAZÁCKÝ A JÁ SE NA JEJICH PRODUKCI VY... !    Ing.P.Liška,ekonom-analytik,cítí,že za současné vlády ČR nižší vrstva vymře, střední se propadne do nižší, bohatí se stanou bohatšími.

0/0
28.2.2011 23:57

ajsek1

Dobrý den,

1) jako voliči "třetích stran" máte mít z tohoto zvýšení DPD jen a jen radost, protože p.Kalousek dnes na PRIMĚ jasně utřel toho odboráře tím, že přesně takto to měla TOPKA  v programu a jen plní přání voličů;

2) jinak TOPKA obrací a o nižší sazbě pro knížky uvažuje;

3) protože drtivá většina lidí dnes využívá směšně levných knihoven, zdražení DPH u knížek opravdu ohrožuje zcela minimální počet lidí - a to vydavatele, případně distributory; tak bude prostě probírka, proč by měla být právě tato skupina nějak zvýhodněna?

Jinak přeji pěknou a klidnou neděli.

0/0
27.2.2011 12:44

Alrauna

Re: Dobrý den,

Ohrožuje českou literaturu obecně.  Nebudou vycházet zajímavé knihy, dokonce ani nevzniknou, protože nebude šance, aby se zaplatily.

0/0
27.2.2011 12:55

Fanýs

Re: Dobrý den,

Vy si vážně myslíte, že dobré knihy se píší pro peníze a jinak by je autor nenapsal?

Knihy se většinou vydávají pro peníze, ale psát dobré knihy pro peníze? Jaký je potom rozdíl mezi pekařem a spisovatelem. Pekař při poklesu odbytu přestane péci, ale spisovatel dobrých knih psát nepřestane, jen to bude mít těžší.

Vincent van Gogh nepřestal malovat i když odbyt vázl.

0/0
27.2.2011 15:59

Alrauna

Re: Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že už jsem pár knih napsala, tak vím, že na psaní jakékoli knihy potřebuje člověk především čas a klid.  Vzhledem k tomu, že většina spisovatelů nejsou rentiéři, potřebují být za svou činnost nějak honorováni, nebo ten čas prostě věnují jinému shánění obživy.

Rozdíl mezi spisovatelem a pekařem? Nejsem pekař, nevím, jaká je emocionální investice do pečení :D Ale čas a úsilí vyžaduje oboje.

0/0
27.2.2011 23:11

Šummmi

Re: Dobrý den,

I já si všiml, že Topka zmírnila rétoriku a knižky nakonec nechá v nižší sazbě. Nechce přeci spáchat sebevraždu. Nakladatelé jsou nebezpeční více než ovocnáři.;-D

0/0
27.2.2011 18:28

regazzi

Páni knihkupci, prosím vás

...neudělejte tu samou chybu jako udělali vydavatelé hudby, kterým se ignorace prodeje hudby pres internet totalne vymstila a ted zapasi o hole zivobyti. Kdybyste byli co k cemu, tak budete vydavat knihy elektronicky, cimz vam rapidne klesnou naklady na tisk a distribuci. Ctecky (napr. Kindle 3) se prodavaji po milionech na celem svete, v Cechach uz existuje seda zona el. knih. Proc? No protoze jste opet nepochopili, ze se tu ukazuje nova dimenze trhu......;-O

0/0
27.2.2011 10:49

Šummmi

Re: Páni knihkupci, prosím vás

Já myslím, že nakladatelé se touto otázkou zabývají. Problém je v tom, že když knížku dáte na web a prodáte pár kousků, pak se prodej zastaví a zdigitalizovaná knížka již začne žít vlastním životem. A nakladatel z toho má houby a třebas musel zaplatit za licenci k překladu 50 tisíc korun a překladateli dal 15 tisíc. ;-(

0/0
27.2.2011 18:26

Fanýs

Re: Páni knihkupci, prosím vás

Máte pravdu, bohužel tohle funguje i u tištěné knihy. Na pirátských serverech se i kniha, která vyšla jen jako tištěná do půl roku objeví jako digitalizovaná, pokud je o ni zájem.

A to skutečně digitalizovaná ne jen naskenovaná. Protáhnou to přes OCR a opraví chyby.

Jediná šance je vydat jako tištěnou a jakmile se objeví na pirátském serveru, tak ji dát k dispozici i jako e-knihu a doufat, že slušný člověk raději zaplatí než, aby kradl. Když má možnost výběru. Nesměla by ovšem mít DRM a měla by být kvalitnější než pirátská verze.

0/0
27.2.2011 19:19

Yamanouchi

Re: Páni knihkupci, prosím vás

Proč si každý myslí, že když si koupím nějakou knížku v eshopu, tak si ji hned vystavím na net? Co bych z toho vůbec měl? Trochu zvrácené myšlení! Rv

Tohle spíš ukazuje na totální ignoraci ze strany nakladatelů, budou následovat hudební průmysl, jejich boj.

0/0
28.2.2011 12:50

Camino

Re: Páni knihkupci, prosím vás

Kindle je okay na cteni v autobuse, vlaku nebo letadle, doma chci knihu a nektere si chci ponechat naporad.R^

0/0
2.3.2011 23:36

Zirkon

naprosto mimózní

Četba  není otázkou  ekonomické síly ale  životních priorit.  Nedovedu si představit, že  by  mě  mělo  ovllivnit zdražení o  10%.

A pokud je  pro někoho nákup dostatečného množství knih  neufinancovatelný, tak si může  půjčovat  knihy v knihovně nebo si pořídit čtečku.

Jako podnikatel ale  nakladatele  chápu.  Patrně to mírně  sníží jejich  zisky.

0/0
27.2.2011 9:05

opatov

Re: naprosto mimózní

Musím něco vysvětlit. Zvýšení DPH z 10% na 20% znamená pro čtenáře zvýšení ceny od 10%. Avšak pro nakladatele to znamená zvýšení odvodů o 100%. Nakladatel, který odváděl 100 tisíc ročně, najednou musí odvést 200 tisíc ročně. Cítíte ten rozdíl?

0/0
27.2.2011 9:12

Xladi

Re: naprosto mimózní

cítí ale nechce si to připustit. Ve vyspělém světě je literatura a kultura podporována. Bohužel u nás jde státu jen o to jak vytřískat co nejvíc, už dnes je dost drahé vstupné na některé kulturní památky.

Docela mě šokoval Terezín vstup 180 plus parkovné:-(. To už je moc raději jsem se jel podívat jinam

0/0
27.2.2011 9:29

Fanýs

Re: naprosto mimózní

Pokud se cena knihy zvedne o 10%, tak nakladatel odvede navíc jen to, co navíc dostane. Prodělá na tom, že bude méně nakupujících nebo na tom, když cenu knihy  nezvedne o celých 10%. Tak nestrašte, že čtenář zaplatí o 10% víc a nakladatel ještě dalších 10% prodělá. Celková ztráta bude jen těch 10% a jak se o ni podělí nakladatel se čtenářem, záleží na pružnosti poptávky.

0/0
27.2.2011 9:52

opatov

Re: naprosto mimózní

Patrně velcí nakladatelé jako je Euromedia, Grada, BBart, REBO, Fragment, Slovart ten dopad nepocítí likvidačně. Většina z uvedených nakladatelství však nevydává českou původní beletrii a poezii. Miniaturní nakladatelství typu TORS, Rybka, Volvox Globator, Votobia, Paseka, Druhé město, Dokořán, Pragma, Host, Pistorius&Olšanská, Oikoymenh, Baobab, Labyrint etc. etc. to bude stát hodně velký podíl na čistém zisku, a možná i celý zisk.

Co myslíte, která z uvedených skupin nakladatelů se podílí více na formování české kultury?

[>-]

0/0
27.2.2011 9:41

brnakstolety

Re: naprosto mimózní

a do té čtečky budu co stahovat? Nabídka, která zatím je, pro mne, čtenáře, který utratí ročně za knihy desetitisíce koru a z toho důvodu se také znovu stal čtenářem knihovny je naprosto neuspokojivá. A to jsem minulý týden půl dne strávil na webu vyhledáváním vhodných knih do čtečky, protože již delší dobu uvažuji o jejím zakoupení.

0/0
27.2.2011 10:35

regazzi

Re: naprosto mimózní

Presne tak. Ja uz Kindle 3 mam a musel jsem vyuzit stazeni z netu. Rad bych si knihu koupil, ale nejde to. Cesti nakladatele jsou tupci.

0/0
27.2.2011 10:50

999

nevěřím!

Domnívám se, že vydávání a prodej knih bude stejný po "pohromě" jako byl před "pohromou". Samozřejmě nechci tvrdit, že se má zvýšit zdanění, ale pokud se zvýší DPH jak je plánováno, je to z obchodního hlediska jedno. Zákazník by to ani nezjistil, kdyby bylo kolem toho pšt.

0/0
27.2.2011 1:51

opatov

Re: nevěřím!

Bohužel nebude to tak. Absolutní počet prodaných knih klesne. Budeme jenom těžko analyzovat, zda to bylo zásluhou zvýšené DPH nebo rozmachem e-booků. Pravidla obchodu jsou neúprosná. Zvýšení ceny = snížení prodejů.

To že lidé chtějí levnější knihy lze vidět na prodejnách podivné firmy Levné Knihy KMa. Tam není nikdy prázdno a jejich tržby jim závidí každý knihkupec.

0/0
27.2.2011 7:10

stedrik

Re: nevěřím!

ale prosím tě. Na Andělu jsou vedle sebe tři velké až několika podlažní prodejny knih a ty taky nikdy nejsou prázdný. Takže bych strach neměl, holt si k tomu vezmou oddělení papírnictví apod. Zrovna tak jako v Arkádách na Pankráci. Mimochodem, tam je taky skoro narváno a není to nejmenší knihkupectví. Sám jsem tam nechal před vánoci skoro dvojku. A když si vezmu k tomu poměru, kolik součástek má auto a složitých a stojí dvěstě klacků, tak kniha je proti tomu předražená ažaž.

0/0
27.2.2011 10:50

SID09

Re: nevěřím!

Kromě toho, že knihy jsou i podle mě silně předražené mi vadí, že mají velmi častu velice diskutabilní kvalitu. Papír, obrázky, vazba = jsou mnohdy až zbytečně kvalitní, ale ten ten obsah je často velice žalostný. U beletrie je mi to celkem jedno, ale  odborná literatura je velmi špatná. !!!!

0/0
27.2.2011 11:30

opatov

Re: nevěřím!

Když odvedou nakladatelé o 100% vyšší daň, tak budou hledat ještě levnější papír, ještě levnější tisk. To, co tady uvádíte jako argument pro zvýšenou daň prostě nemá logiku.

0/0
27.2.2011 13:03

stedrik

Re: nevěřím!

neházejte tady šílenejma číslama. Zřejmě o DPH nic nevíte, Za tisk a papír zaplatí úplně stejně. DPH v konečným důsledku zaplatí až konečný spotřebitel a fyzická osoba či neplátce, co si  tiskoviny dá do daní.

0/0
27.2.2011 13:45

Šummmi

Re: nevěřím!

Vidím, že o DPH nevíte nic vy. Nakladatel má vysokou přidanou hodnotu. Neodečte si DPH ani z honorářů, ani za ilustrace, ani za fotografie, ani za korekturu, ani za překlad, ani za zahraniční licenci, Odečte pouze tu polygrafii a nákup papíru do kopírky, to je vše. Proto je to u nakladatelů tak bolestivé.

0/0
27.2.2011 18:34

stedrik

Re: nevěřím!

vždyť to píšu, že zaplatí stejně za papír a tisk jako před tím a že má vysokou přidanou hodnotu? No a co,  já taky. Nakoupím za pět tisíc materiál a vyrobím z něj věc za padesát tisíc a musím na fakturu napsat šedesát. Kde bere vůbec stát tu drzost si na výrobek přirazit další pětinu ceny. Prostě jen vydavatelé budou jen další v řadě jako ty ostatní  textilní, obuvnický, sklářský firmičky a prodejny. Zvítězí pouze nadnárodní giganti v kterých budou sloužit manažérům vovce.

0/0
27.2.2011 19:35

SID09

Re: nevěřím!

Už aby hledali ty levnější tiskárny a papír - jedná se v konečném důsledku totiž jen o 10 % z ceny knihy. Kdy se ale konečně podaří zvýšit kvalitu knih - to je ve hvězdách, protož to, co vidím v dětských knihách a odborné literatuře - to je naprostá katastrofa a totální úpadek - kvalita je výrazně horší jak za komunistů.   !!!!!!

0/0
27.2.2011 17:13

egi

Fragment z článku

Když tak koukám na tu Vaši kalkulaci - knih se za rok prodá 5 miliard? A to, pěkně prosím, kde? Ve světě? To by nás až tak nezajímalo, ačkoli by to možná mohlo odpovídat.

Nebo snad u nás? 500 knih za rok na hlavu včetně kojenců, negramotů a pacientů v komatu? Taky divné. Jestli já se dodneška s průměrem kolem jedné knihy na týden až dva považoval za knihomola, tak mám proti zbytku populace sakra skluz.

0/0
27.2.2011 0:22

Edmund Černá Zmije

Re: Fragment z článku

ZA 5 miliard. Korun. ;-)

0/0
27.2.2011 0:30

egi

Re: Fragment z článku

Omlouvám se, už to vidím taky. Jsem blb ;-(

Já měl strach, aby mi něco neuteklo ;-D

Ale ne, sice jsem, hňup, četl špatně, ale stejně by mne zajímal celkový počet prodaných knih v ČR za rok.

0/0
27.2.2011 0:49

Fanýs

Re: Fragment z článku

Tady

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1183270092-knizni-svet/21154215605/2868-na-uvod/?prispevek=5250

uvádějí, že průměrná cena knihy je 230,- Kč, tak si vydělte těch 5 miliard.

0/0
27.2.2011 1:41

skejpa

Kalousek ?

Docela pekny clanek az na toho kalouska. Nevim, proc jste ho do toho porad tak motal. Ze by nejaky komplex ? :X

0/0
27.2.2011 0:01

opatov

Re: Kalousek ?

Protože je ministrem financí. Kdyby byl ministrem Venca Vomáčka, tak v článku bude Venca Vomáčka.

0/0
27.2.2011 7:00

skejpa

Re: Kalousek ?

Chapu jedno zmínění, narážku. Ale to, jak je to použité v závěru mi přijde absurdní.

0/0
27.2.2011 11:53

opatov

Re: Kalousek ?

Oslovení ministra je použito jako jakási epanadiploze. Epanadiplozí lze v textu akcentovat důležitost výrazu. Epanadiploze je sice básnická figura, ale lze ji užít i v publicistice pro zdůraznění nějakého pojmu či jména. A v našem případě je jméno ministra Kalouska to nejdůležitější a dokonce rozhodující, nemyslíte?

0/0
27.2.2011 13:13

praveverka

Nejde o PDH ani jiné hrozby

Co ohrožuje nakladatele a knihkupce jsou rychlozábavné formy-kina, sportovní centra atd. Pak zde není žádná čtenářská tradice, žádný populární spisovatel, který by dokázal probudit touhu číst  (jako v Británii Joanne Rowlingová). Knihy ustupují beztak pořád, náklady jsou pořád vyšší a jednoho dne se to postě nevyplatí. Lidi čtou hodně, ale bohužel bulvár. :-/

0/0
26.2.2011 23:43

Fanýs

Re: Nejde o PDH ani jiné hrozby

Obvykle nesportuji, ale kdybych byl nucen si vybrat mezi Rowlingovou a fitkem, tak zvolím menší zlo, tedy fitko.

0/0
27.2.2011 0:04

Enaz

Mám ráda knížky

a nepřestanu je číst i když je přesunou do vyšší sazby DPH. Ale je fakt, že si už delší dobu kupuju jen málo nových ... dávno jsou časy, kdy jsem si na cestu vlakem "ulovila" něco, co mne zajímalo a nenarušilo mi to rozpočet.

Na druhou stranu vychází hodně knížek, o které bych ani nezavadila. Na našem trhu je podle mne mnoho vydavatelů a snaží se vydávat a vydávat ... i když to, co vydávají skoro nikdo nečte a číst nebude.

Má knihovna je celkem velká a i když v ní není nic, co bych nečetla, tak jsou knížky, ke kterým se ráda vracím, a podle nálady si je přečtu klidně podesáté.

Je mi jasné, že není možné vydávat knihy na požádání a vyhrávají eknihy, ale možná by to taky šlo. Neměly by takovou vazbu a nebyly ilustrované, ale proč bych nemohla požádat, aby mi vydavatel poslal práva na vytištění nebo mi poslal prostě vytištěný text? Čtu knížky na PC, ale nejraději mám ty s listy :).

0/0
26.2.2011 22:32

Enaz

Re: Mám ráda knížky

Je to někde jinde, uznávám, ale kdo číst chce, ten čte, a i děti čtenářů nečtou a děti nečtenářů čtou. Nebála bych se úpadku ... spíš jde o to, aby bylo co číst ... a to je stále. 

0/0
26.2.2011 22:32

Edmund Černá Zmije

Papírová kniha je na ústupu

a jediné, co je nejisté, je rychlost, s jakou bude ustupovat.

-

Elektronické knihy díky technologii e-ink a díky boomu kapacity flash pamětí přestávají být hračkou a stávají se reálnou alternativou. Lidé mají doma stovky knih a nemají kam dávat další. A najednou je tu krabička, do které se vejdou desetitisíce knih a všechny si člověk může nosit s sebou.

-

Ano, usnout s tímhle zařízením ve vaně se nedoporučuje. Ale jinak je to bomba. Na papíře bude mít člověk v budoucnosti pár nejoblíbenějších titulů, zbytek bude mít jen elektronicky. Jsem zvědavý, co to udělá s knihkupectvími a veřejnými knihovnami. Ale tipuju si, že prodej knih bude bojovat se stejnými problémy v oblasti autorských práv jako hudba a film.

0/0
26.2.2011 21:41

Lobo - obchodník s mozky

Re: Papírová kniha je na ústupu

U nás už knihovna zmutovala s městským informačním centrem a mají tam slušný připojení k netu. Zdá se že se celkem snaží.

0/0
26.2.2011 21:51

Edmund Černá Zmije

Re: Papírová kniha je na ústupu

Jsem zvědavý, jak rychle to půjde a jaké technologie nakonec převezmou pozici papírové knihy. Číst na monitorech mě moc nezaujalo, podsvícená zařízení typu iPad mají relativně vysokou spotřebu a namáhají oči. E-ink je z tohoto pohledu revolucí a vzhledem k tomu, že na letošek je hlášený nástup zařízení s barevným E-ink displejem, řekl bych, že osud papíru je zpečetěn.

-

http://www.youtube.com/watch?v=ONpBKbeoJBU

0/0
26.2.2011 22:11

Lobo - obchodník s mozky

Re: Papírová kniha je na ústupu

Každopádně knihkupci i nakladatelé by měli začít rychle přemýšlet, jak se tomu přizpůsobit, jinak za chvíli budou skučet nad nelegálním kopírováním tak jak hudební vydavatelství:-P

0/0
26.2.2011 22:23

Edmund Černá Zmije

Re: Papírová kniha je na ústupu

Přesně tak to je.

-

Proto jsem extrémně zvědavý, jak si s tím poradí, proti hudebním (a filmovým) producentům mají jednu výhodu - Tištěná papírová kniha je poměrně drahé médium na výrobu, v porovnání s lisováním CD nebo DVD je vytištění knihy extrémně drahá záležitost. Po odečtení těchto nákladů by kniha v elektronické podobě nemusela být drahá a čtenáři by mohli drobný obnos platit stejně snadno, jako platí lidé 50 korun za DVD.

-

Obchodní model Amazonu, který zabudoval do svých čteček Kindle bezplatné připojení přes GSM k jejich elektronickému obchodu, mi připadá geniální. Čtenář může kupovat knihy do své čtečky kdykoli a odkudkoli, pokud má na svém účtu u Amazonu předplacenou nějakou zálohu. Dočtu knihu, nalistuju obchod a stáhnu druhý díl. A ani jsem nemusel vylézt z vany. :-)

0/0
26.2.2011 22:36

Alrauna

Re: Papírová kniha je na ústupu

No, ono zas tak nejde o knihkupce, ale hlavně o nakladatele a taky o autory.

0/0
27.2.2011 3:00

motýl bombardér

Re: Papírová kniha je na ústupu

tato vymoženost pohřbí literaturu. není elektřina, není kniha. :-)

0/0
26.2.2011 22:08

Edmund Černá Zmije

Re: Papírová kniha je na ústupu

Zařízení s displejem e-ink mají nesmírě nízkou spotřebu elektřiny. Myslím, že v budoucnu pojedou na fotovoltaiku.

-

Kindle 3 například vydrží na jedno nabití zhruba měsíc nepřetržitého provozu. Tato doba se o týden zkrátí, pokud necháte zapnuté wifi. Závislost na zdroji elektřini je opravdu minimální.

0/0
26.2.2011 22:18

Fanýs

Re: Papírová kniha je na ústupu

Nevím jak Vy, ale když není elektřina, tak nečtu ani papírovou knihu, protože při svíčce to jde špatně. Současné nedokonalé čtečky umí cca 1000 stránek na jedno nabití a nabíjí se z notebooku, PC nebo i v autě.

0/0
26.2.2011 22:28

motýl bombardér

Re: Papírová kniha je na ústupu

den/noc, takže ve dne

0/0
26.2.2011 22:31

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS